پروژه‌ی بین‌ المللی انتقال فناوری تصفیه پساب

رشد جمعیت ، کمبود منابع آبی و کاهش میزان بارش در سال‌های اخیر منجر به بررسی شیوه‌های گوناگون تصفیه پساب و استفاده ی آن شده است .

پروژه‌ی انتقال فناوری تصفیه پساب ( DeveloPPP.de ) از مهرماه سال 1397 در ایران در حال اجراست و تا پایان شهریور سال 1399 ادامه خواهد داشت . این پروژه از طریق شرکت ( Sequa ) توسط وزارت همکاری بین‌المللی آلمان ( German cooperation ) حمایت می‌شود . هدف این پروژه ، انتقال بهینه فناوری تصفیه پساب و آموزش افراد متخصص  در این حوزه و استفاده از آب تصفیه شده در حوزه آبیاری در ایران می‌باشد . به همین منظور ، قرارداد تفاهم میان شرکت (LKT ) با همکاری شرکت علوم و فناوری انرژی طرشت SE3T)) و شش دانشگاه در ایران منعقد شده است . نماینده‌ی شرکت ( LKT) و دیگر شرکای پروژه با برگزاری کارگاه‌های تخصصی مختلف ، فرایند تصفیه پساب خانگی را بر اساس فناوری نوین کشور آلمان آموزش داده

و راه‌های استفاده از آن در بخش‌های دیگر را تبیین می‌نمایند .

 دانشگاه‌های طرف قرارداد عبارتند از : دانشگاه شهید باهنر کرمان ، دانشگاه خلیج فارس در بوشهر ، دانشگاه مراغه در استان آذربایجان شرقی ، دانشگاه کردستان در سنندج ، دانشگاه تربت حیدریه در خراسان و دانشگاه صنعتی شریف در تهران .

همچنین قرار است یک سیستم پایلوت در مرداد ماه 1398 در دانشگاه مراغه نصب شود .

در چارچوب پروژه انتقال فناوری تصفیه پساب در نظر است کارگاههای تخصصی در 5 دانشگاه کشور برگزار شود و در این باره تفاهم­نامه همکاری بین دانشگاه‌ها و دو شرکت ( SE3T ) و ( LKT )  به امضا رسیده است

دانشگاه‌های همکاری عبارتنداز :

دانشگاه شهید باهنر کرمان ، دانشگاه خلیج فارس در بوشهر، دانشگاه مراغه در استان آذربایجان شرقی ، دانشگاه کردستان در سنندج ، دانشگاه تربت حیدریه در خراسان و شرکت ست در تهران .

درباره‌ی ما